Атанасовско езеро е вдъхновение. За нас, за вас и за много артисти от различните сфери на изкуството и на различна възраст. Всеки си има своя причина да го харесва, да му се възхищава, да бъде привлечен – заради магическите цветове, неповторимия мирис, специалната атмосфера, съвършения кристал на солта, милионите птици или дигите, които формират перфектния диагонал, черните хора, намазани с кал и какво ли още не.
Затова решихме тук да съберем на едно място всичко най-интересно, което е било вдъхновено от езерото (или поне за което ние знаем) в различни области на изкуството.
Пътуващата изложба "симБиотично" е резултат от експерименталната работа на четирима млади хора от Бургас (еколог - Диана Павлова, двама архитекти - Мариана Сърбова и Галина Милкова и дизайнер - Недко Николов) и е вдъхновена и посветена на едно езеро с огромна научна, познавателна и консервационна стойност - Атанасовско езеро.
Мариана e архитект по професия и художник по душа, за който природата и общуването с нея е голямо вдъхновение. Завършила е специалност „Архитектура“ в УАСГ и „Дизайн“ в Hochschule fur Technic Щутгарт.
Това е авторска инсталация на Think Forward, която изследва взаимодействието на солта със светлината, както и качествата на солта като материал за продуктов дизайн. След няколко обществени проекта, чрез които студиото се опитва да предефинира етиката в дизайна, арх. Галина Милкова и пр. диз. Недко Николов започват ново начинание - изследване и интерпретиране на характерни местни производства и продукти, първият от които е солта.
Талантливите илюстратори от „Pavilion” изработиха атрактивни илюстрации за Пътеката на солта, които представят някои от особеностите на Атанасовско езеро, както и най-характерните му обитатели.
Специално за Европейските награди Натура 2000, БФБ създаде видео за Атанасовско езеро, с материали на Александър Тодоров, Бойко Неов, Иво Данчев, Спас Узунов, Светослав Спасов, което бе компилирано и монтирано от Слави Георгиев.
Проект „Солта на живота“ и студио „Pavilion” в едно кратко анимационно клипче представят как се осъществява кръговрата на водата в едно езеро, което е в самите граници на града - Атанасовско езеро.
За по-непосветените може и да не е съвсем ясно къде е сниман извънземният клип на Графа, но за тези, които са идвали на Атанасовско езеро едва ли е останал скрит фактът, че точно в червеникавите води на солниците се развива действието в клипа на "Никой"
Красимир Марчев е визуален артист от Бургас. Своят клип ANOTHER PLACE | Short film by Krasimir Marchev заснема през лятото на 2016 г. в района на Пътеката на саблеклюна край Атанасовско езеро. Използва "Гнездото" и полетата със солянка като декор за своето визуално предизвикателство.
Яви е от певците, които искаш да слушаш още и още. Кадифеният му глас, пленителна усмивка и неподправена небрежност ще ви очароват още с първата ви среща с него.
Кратката 30 минутна лента на Българско дружество за защита на птиците, разказва за ежедневието на стотиците бригадири – хора с различни професии и интереси
Любомир Андреев - Лупи е един от първите, които откриват магията на езерото още в края на 80-те когато е още ученик от София идва на Атанасовско езеро да учи миграцията на птиците и да участва в природозащитните бригади. Той е човекът, който съхранява и най-ценния фото архив с уникални кадри от отдавна минали години.
бТВ започна ново, интересно кулинарно предаване - "Ловци на храна" в което двама готвачи от MasterChef - Андре Токев и Събин Ранков посещават различни региони в страната в търсене на традиционните продукти, вкусове, рецепти и природни богатства.
Бургаските художници Добрин Вътев, Огнян Петков и Атанас Стоянов през август 2015 година изработиха три скулптури на птици – рибарка, саблеклюн и кокилобегач, които и до днес са изложени в Експозиционен център „Флора“ – Бургас.
Пиесата „Да опазим Бургаските езера“, написана от Александър Маринов – Санчо, дългогодишен доброволец на БДЗП бе създадена през 2012 г. в рамките на LIFE+ проекта „Живот за Бургаските езера“.
В официалната церемония по връчване на Европейските награди Натура 2000 на 17 май 2018 в зала „Берлемон“ на сцената излязоха танцьорите от танцова компания ДЮН, който представиха своя оригинален танц „Езерото“.
Ана Саласар завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ и после специализация по танцов театър. Основава първата школа и трупа за съвременен танц в родния си Пловдив, а в момента живее и преподава в Созопол. През 2009 година изработва театрален спектакъл "Домът на Бернарда Алба" в окръжен затвор гр. Сливен с дванайсет лишени от свобода жени.
В края на август 2012-та година над 50 доброволци от природозащитната бригада Атанасовско езеро 2012 година” се превърнаха в посланици на птиците от бургаските езера, участвайки в изненадващ флашмоб – „Направи като птиците” на площад „Тройката” в Бургас.