За два дни (12-13 октомври 2022 г.) по време на LIFE Platform срещата в Бургас, участниците в залата и онлайн успяха да чуят 16 презентации от няколко средиземноморски страни. Участваха в постерна сесия, включваща постери от Франция и България, и онлайн презентация на студенти от САЩ, работили тази година на Атанасовско езеро.
Като заключение трябва да се подчертае, че събирането на участници с различен опит от различен тип организации / институции е жизненоважно за успешната обмяна на опит.
Ключовите научени уроци се потвърждават отново:
- Значението на интегрираното управление на екосистемите на влажните зони
- Необходимостта от широко прилагане на управление с участието на всички заинтересовани страни (особено собствениците и мениджърите) е ключът към гарантиране на ефективността на консервационните инвестиции.
- Договорите за управление на влажни зони са жизненоважни за осигуряване на съответствие със сложното законодателство на ЕС в областта на природата.
- Участието на законово ангажираните органи е задължително за прилагане на режимите за управление на влажните зони.
- Трябва да се организират специфични тематични семинари за базирани на природата решения за възстановяване на влажни зони за практикуващите опазване на влажни зони.
- Трябва да бъде съставен набор от инструменти с индикатори за мониторинг за оценка на потенциала за съхранение на въглерод във влажните зони.
- Влажните зони в Северна Европа трябва да бъдат по-активно включени в усилията за работа в мрежа.
Резюметата на всички презентации и видеоклипове от Life Platform срещата са достъпни за всички, които имат интерес към иновативните подходи в управлението на крайбрежните влажни зони.
Може да се изтегли от раздел Материали.