Избирайки наши продукти и услуги, вие ни помагате да продължим да работим за Атанасовско езеро и да споделяме приказката за птици, хора и сол с все повече съмишленици.

ПРОДУКТИ и УСЛУГИ С КАУЗА

Какво са ПРОДУКТИ и УСЛУГИ С КАУЗА и защо са необходими
Продуктите и услугите с кауза помагат на фондацията ни да постигаме своята мисията. Да работим за опазване на местообитания, да опазваме ценни видове и да подкрепяме местни общности.

Средствата от всички продукти и услуги с кауза отиват във Фонд Биоразнообразие. БФБ ги използва отговорно и прозрачно за опазване на Атанасовско езеро и неговото биоразнообразие.

Продукти

Млечен шоколад с морска сол от Атанасовско езеро
Първият български шоколад с морска сол от Атанасовско езеро е създаден от семейната фирма ГАЙО. Мария и Венсан ГАЙО влагат лично отношение и голямо желание за направата на всяко блокче шоколад с какаовите зърна, които те сами си избират и внасят.
Зелена сол
Зелената сол е с растителен произход и е природен заместител на обикновената сол. Тя се добива от соленолюбиви растения, срещащи се в солени крайбрежни влажни зони и почви. В България, БФБ използва основно растението солянка (Salicornia europaea), което расте в Атанасовско и Поморийско езеро.
Природа в кутия „Атанасовско езеро“
„Природа в кутия“ е проект на Фондация „Биоразнообразие“, които създадохме кутии – подаръци, за да разкажем чрез храната за съхранените обичаи и опазената природа. В подаръчните кутии се съдържат продукти от малки ферми, които пазят вкуса на българските традиции, но и носят в себе си нещо ново и необичайно.
Полет в солта
Полет в СОЛТА е книга с репродукции на младата художничка Биляна Дешева, вдъхновени от престоя ѝ на Атанасовско езеро, където тя прекара месец, рисувайки неговите пернати обитатели – пеликани, фламинго, лопатарки, чапли, рибарки, корморани и др.
Сапун Пеликан
Партньорството между фирма Uhaya и Българска фондация Биоразнообразие роди продукта с кауза - сапун Пеликан, вдъхновен от пейзажа на розовото Атанасовско езеро край Бургас, където се добива сол и живеят пеликаните.
Свещ Фламинго
Този продукт с кауза е изработена от семейната фирма Uhaya. Свещта е ръчно изработена от 100% натурален веган соев восък и е с био сертифициран, изцяло природен аромат, разнасящ уханието на дива природа.

Серия веган шоколади с морска сол
от Атанасовско езеро

Услуги с кауза

БФБ разработи няколко специални услуги, за да достигне различни по възраст и интереси целеви групи и да ги запознае с Атанасовско езеро и нашата работа. Средствата от всички тях отиват във Фонд Биоразнообразие.

Пространство „симБиотично“ (затворено за посещения, заради щети от наводнения)

Стара солничарска барака e реновирана през 2017 г., за да се превърне в пространство за Атанасовско езеро, което събира всичко най-интересно за крайбрежната лагуна, солодобива и обитателите ѝ. В нея са инсталирани интерактивната изложба „симБиотично“, която може да се види, пипне, чуе и вкуси, изложбата „Сол“ на Мариана Сърбова, посветена на трите бургаски езера и Черно море, кът с историята на солодобива в езерото морска библиотека; образователни игри за деца и кът със сувенири. Организиран е и дигитален архив с документи и статии от солниците, както и стари карти на Черно море. Работи само през летния сезон – от юни до края на август. Място за многобройни летни събития, фестивали, панаири, концерти и изложби.

За съжаление през ноември 2023 г. голямо наводнение от морето нанесе сериозни щети на бараката, в която се помещаваше симБиотично и на двора, където се провеждат събития. Това ни накара да затворим пространството и да търсим ново място както за изложбата, така и за център за Атанасовско езеро.

Работилници с кауза

За фирми и компании БФБ разработи две работилници с кауза като предложения за Тeam Building активности, тематично събитие или по конкретен повод/празник. Творческите работилници са различно и стойностно преживяване, чрез което директно се подкрепят природозащитните дейности на организацията. Водещи разказвачи в тези преживявания са хората от фондация Биоразнообразие, които са въвлечени в опазването на соленото Атанасовско езеро и представят техния малко познат и вълнуващ свят. В рамките на 60-90 минути участниците изработват конкретно изделие и в края на събитието всеки държи в ръцете си своя ръчно изработен продукт с кауза.

Включвайки се в работилниците, всеки участник подкрепя Българска Фондация Биоразнообразие в опазването на едно от най-редките местообитания - крайбрежната лагуна Атанасовско езеро – най-богатото на птици място в страната, и солниците – като нематериално културно наследство.

Солена работилница

По време на работилницата всеки участник се запознава с видовете сол, добивани в Атанасовско езеро и създава своя собствена комбинация от вкусове, като омесва 100 г. от най-хубавата морска сол със свежи зелени подправки (розмарин, салвия, мента, мащерка и др.), според предпочитанията си - за салати, рибни, месни и постни ястия.
Овкусената сол се затворя за съхранение в стъклено бурканче. Активността завършва със стилно опаковане и декорация на бурканчето в картонена кутия, а всеки участник си тръгва обогатен с нови знания за Атанасовско езеро, неговото биоразнообразие и солта и с интересен продукт, който може да използва у дома или да подари на любим човек.

Работилница за бонбони със сол (само в София)

В работилницата „Шоколадови бонбони със сол“ участниците ще се научат да правят вкусни шоколадови бонбони като използват единствено здравословни продукти – натурална какаова маса, какаово масло и сок от агаве, за да може да се насладят без притеснение на истинския шоколад.
Всеки участник преминава през целия процес на превръщане на какаовата маса в изкусителни, шоколадови бонбони и се запознава с историята на солта и скъпоценните ѝ кристалчета.
В края всеки си тръгва със собствените си бонбони - абсолютно уникални като форма и като съдържание и обогатен с нови знания за Атанасовско езеро, неговото биоразнообразие и солта.
За повече информация за работилниците и предварителни записвания ни пишете на saltoflife@biodiversity.bg.

Посещение с водач на Пътеката на саблеклюна
/За индивидуални посетители и малки групи, и за учебни заведения/

Пътеката на саблеклюна е разположена в южната част на Атанасовско езеро, гр. Бургас и включва занимателни информационни табели за дъждосвирците, класна стая на открито, наблюдателница за птици и беседка, които могат да се ползват свободно и извън организираните от БФБ занимания.

За индивидуални посетители и малки групи

БФБ предлага едночасова разходка по пътеката с интерпретация за група не по-малко от 5 души, като програмата включва лекция за Атанасовско езеро, в която ще ви разкрием някои от неговите тайни и обитатели и наблюдение на птици със зрителна тръба и бинокли.
Необходимо да заявите желанието си за посещение на saltoflife@biodiversity.bg минимум 3 дни по-рано. Цената за посещение на човек е 10 лв.

За учебни заведения

Програмата за учебни заведения включва лекция за Атанасовско езеро, разходка с интерпретация по кръговия маршрут на пътеката и наблюдение на птици с бинокли и зрителна тръба.
Необходимо е групите да бъдат не по-малко от 10 души и да заявите желанието си за посещение на saltoflife@biodiversity.bg минимум 3 дни по-рано. Цената за посещение е 5 лв. за учащ.

Тематична образователна програма за Атанасовско езеро
/За учебни заведения/

БФБ предлага образователна програма за учащи на Пътеката на саблеклюна, където децата имат възможност с бинокли да наблюдават удивителното птиче богатство на Атанасовско езеро, да учат чрез игри или да си организират пикник на открито.

В зависимост от интереса, могат да се изберат различни модули от образователната програма.

  • Запознаване с Атанасовско езеро и неговите птичи обитатели. Защо Атанасовско езеро е едно от най-важните влажни зони в Европа? Кой е саблеклюнът Атанас и защо неговото семейство Дъждосвирцови са толкова специални? Кои други семейства птици обитават Атанасовско езеро и как се спогаждат помежду си? Какво е Виа Понтика? И други теми, разгледани по метода „учене чрез преживяване“. Работа с бинокли и зрителна тръба, наблюдение на птици на терен. Образователни игри и дискусии за затвърждаване на знанията на участниците.
  • Адаптацията при птиците. Защо птиците имат различни клюнове? Могат ли всички да плуват и кой е с най-дългите крака? С какви човешки инструменти и пособия могат да бъдат сравнени техните човки и защо? И други теми, разгледани по метода „учене чрез преживяване“. Наблюдение на птици и откриване на научените характеристики. Образователни игри и дискусии за затвърждаване на знанията на участниците.
  • Миграцията на птиците. Защо мигрират птиците? Как намират вярната посока? Защо Атанасовско езеро е едно от най-важните места в Европа за мигриращите птици? И други теми, разгледани по метода „учене чрез преживяване“. Работа с бинокли, зрителна тръба и определител. Наблюдение на птици и запознаване с техниките за броене на мигриращи ята. Образователни игри и дискусии за затвърждаване на знанията на участниците.
  • Земноводни и влечуги. Какво са влечугите? Защо „земноводни“? Кои техни представители се срещат на Атанасовско езеро? Колко са „страшни“ змиите и коя е жабата, която мирише на чесън? Тези и други теми, разгледани по метода „учене чрез преживяване“. Теоретично запознаване с основните видове земноводни и влечуги, които се срещат на Атанасовско езеро и техните характеристики. Образователни игри и дискусии за затвърждаване на знанията на участниците.
  • Бозайниците на Атанасовско езеро. Има ли сърни, чакали, лисици и язовци на Атанасовско езеро? Кой къде се крие? Каква е ролята на хищниците в езерото и защо са полезни прилепите? Среща ли се най-малкият ходещ бозайник на планетата и при нас? Тези и други теми, разгледани по метода „учене чрез преживяване“. Запознаване с основните видове бозайници, които се срещат на Атанасовско езеро и техните характеристики. Образователни игри и дискусии за затвърждаване на знанията.
  • Кой живее във водите на Атанасовско езеро? А в канала? С какви предизвикателства трябва да се справят водните организми и как са адаптирани за различните условия, които обитават? Кой как диша под водата? Каква е тяхната роля в екосистемите? Тези и други теми, разгледани по метода „учене чрез преживяване“. Разглеждане с дигитален микроскоп на предварително събран биологичен материал от два вида местообитания – сладки и солени води. Лекция-дискусия и образователни игри.

Посещенията се извършват след предварителна заявка на saltoflife@biodiversity.bg , поне 5 дни по-рано и се провеждат при минимум 10 деца при предварително обсъждане на програмата, съобразно възрастовата група на учениците. Всеки от модулите е с продължителност от час и половина, а цената за учащ е 10 лв.
Виж повече За бизнеса