Търсене

Новини

"Нашествие" на жабки в центъра на Бургас

03.06.2026
жабка

През последните дни жителите на Бургас стават свидетели на необичайно, но напълно естествено природно явление в самото сърце на града – хиляди малки жабчета излязоха по пешеходната зона на пл. Тройката. Като организация, ангажирана с опазването на природата и биоразнообразието, Българска фондация Биоразнообразие би искала да внесе яснота и да успокои гражданите: място за паника няма, пред очите ни се случва просто един успешен размножителен цикъл.

Откъде идват жабите и какво правят?
Източникът на земноводните е незастроеният терен на "Дупката" , където се е оформила специфична „градска джунгла“ и сравнително голямо временно блато, което събира дъждовна вода, но вече и много видове организми.
През пролетта възрастните жаби (основно зелена крастава жаба и зелена водна жаба) са снесли своя хайвер там. Това, което виждаме по плочките днес, са метаморфозирали малки жабчета (напуснали фазата на попови лъжички), които за първи път излизат на сушата. Те не „нападат“ града, те просто правят следващата стъпка в жизнения си цикъл.

Накъде отиват и какво ще се случи с тях?
Малките жабчета инстинктивно търсят влага, укрития и храна. Тъй като са заобиколени от бетон и асфалт, техният път е силно затруднен.

  • Част от тях ще се опитат да мигрират към по-зелени площи, градинки и към Морската градина или езера.
  • По-голямата част, за съжаление, ще останат в капана на градската среда – те ще се скрият обратно в гъстата растителност и влагата в самия изкоп, където ще продължат да растат, далеч от очите на хората.

Колко от тях ще оцелеят?
В природата земноводните залагат на стратегията на „масовото количество“. Една женска снася хиляди яйца, именно защото процентът на оцеляване е нисък. В градски условия около 90-95% от тези малки жабчета няма да оцелеят. Те са изключително уязвими на изсъхване (дехидратация) под слънцето, стават жертва на прегазване от пешеходци или биват изядени от градски птици (свраки, гарвани, гларуси) и котки. Това е суров, но естествен процес на селекция. Тези, които оцелеят, след 2-3 години ще бъдат възрастни индивиди.

Защо са изключително полезни за Бургас?
Вместо да се плашим от тях, трябва да сме благодарни за присъствието им, защото те са най-добрата естествена биологична защита:

  • Едно малко жабче изяжда огромно количество насекоми на ден. Те се хранят с комари, мухи и техните ларви.
  • Популацията на комари около площад „Тройката“ може да се регулира по естествен път, без да е необходимо градът да се пръска с токсични инсектициди.
  • Земноводните имат много чувствителна кожа. Тяхното присъствие доказва, че въпреки застоялата вода, в този водоем няма индустриални отрови.

Защо НЕ трябва да има паника?

  • Напълно безопасни са: Тези видове жаби не хапят, не пренасят болести по хората или домашните любимци и не са отровни при допир. Зелената крастава жаба има секрет, който я предпазва от хищници, но той е опасен, само ако животното бъде погълнато.
  • Явлението е временно: Този масов „десант“ ще приключи в рамките на няколко дни до седмица. Щом времето засуши и жабчетата намерят своите скривалища или мигрират, те ще изчезнат от пешеходната зона.

Апел към гражданите и медиите:
БФБ призовава за толерантност и разбиране. Нека гледаме на това събитие като на безплатен урок по биология на открито за децата на Бургас. Понякога природата намира начин да си пробие път дори през бетона на модерния град. Най-доброто, което можем да направим, е просто да гледаме в краката си, за да не ги настъпваме, и да ги оставим да свършат своята полезна работа в градската екосистема. И както няма да се уморим да повтаряме - Бургас е изключителен град - заобиколен от три езера и едно море и дом на богато биоразнообразие! Не може само птици да летят над главите ни, понякога може и жабки да има в краката ни!
Вижте краткото видео с тях



BBF
Черноморски солници
http://bspb.org
Заедно 21
Програма Life на ЕС
Natura 2000